Tydzień Jakości Kształcenia

Tydzień Jakości Kształcenia (TJK) to wyjątkowe wydarzenie, organizowane w Uniwersytecie Jagiellońskim cyklicznie już od 2012 roku. Celem TJK jest tworzenie warunków sprzyjających zwiększaniu świadomości znaczenia działań projakościowych w Uniwersytecie Jagiellońskim, jak również dostrzeganiu różnorodnych czynników, które wpływają na ocenę jakości kształcenia w naszej Alma Mater. Tydzień Jakości Kształcenia to czas zintensyfikowanego, wspólnego działania wszystkich jednostek uczelni. Członkowie społeczności akademickiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w ramach TJK biorą udział w warsztatach i szkoleniach, konkursach, debatach i wykładach poświęconych jakości kształcenia. Tydzień Jakości Kształcenia to dla Uniwersytetu Jagiellońskiego święto jakości.

Dydaktyczne Dygresje

Dydaktyczne Dygresje to cykl webinariów, które organizowane są od roku akademickiego 2021/2022 w formie 60-minutowych spotkań online. Ich celem jest dzielenie się w gronie osób prowadzących zajęcia akademickie na UJ doświadczeniami i dobrymi praktykami, tworzenie w społeczności akademickiej przestrzeni do swobodnej rozmowy o doskonaleniu jakości kształcenia i kompetencji dydaktycznych kadry, a także o dobrostanie psychicznym osób studiujących i uczących.

Każde spotkanie składa się z krótkiej prezentacji oraz części dyskusyjnej. Webinary prowadzą zaproszeni pracownicy UJ (również reprezentujący jednostki administracyjnego wsparcia dydaktyki), zaś okazjonalnie także goście spoza naszej Uczelni. Do spotkań oraz nagrań prezentacji dostęp mają członkinie i członkowie zespołu na platformie Ms Teams.

Tematyka spotkań obejmuje m.in. następujące zagadnienia: "Pigułki metodyczne, czyli metody kształcenia w praktyce"; "Edunarzędzia"; "Sztuka oceniania"; "Bycie nauczycielem akademickim"; "W kulturowym tyglu"; "Ja i grupa".

Cykl odbywa się z inicjatywy Zespołu Educational Ecosystem Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim i koordynowany jest przez Radę na rzecz Doskonalenia Dydaktyki Akademickiej Ars Docendi, a organizacyjną obsługę spotkań zapewnia Dział Rozwoju i Jakości Kształcenia (dawniej: Biuro Doskonalenia Kompetencji) w Centrum Wsparcia Dydaktyki UJ.

CITTRU

Centrum Transferu Technologii CITTRU jest jednostką ogólnouczelnianą Uniwersytetu Jagiellońskiego powołaną do upowszechniania wiedzy, współpracy z gospodarką, a także do wspierania innowacyjności, rozwoju umiejętności i przedsiębiorczości akademickiej oraz wykorzystania nowatorskich rozwiązań pracowników/pracownic, doktorantów/doktorantek i osób studiujących w celu komercjalizacji wyników badań naukowych.

Konferencja Ars Docendi

Konferencja Ars Docendi – wsparcie potencjału dydaktycznego nauczycieli akademickich i doktorantów

Osoby zainteresowane budowaniem kultury jakości w szkołach wyższych, profesjonalizacją roli nauczyciela i nauczycielki akademickich oraz rozwojem kompetencji dydaktycznych pracowników i pracownic uczelni serdecznie zapraszamy do udziału w  tym cyklicznym wydarzeniu.

Konkurs <em>Teaching Slam</em>

Forum wymiany dobrych praktyk w dydaktyce akademickiej

Celem Konkursu jest podnoszenie jakości kształcenia poprzez promocję nowatorskich rozwiązań w dydaktyce akademickiej wśród nauczycieli akademickich i doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Konkurs polegał na wygłoszeniu autorskiej prezentacji na temat dydaktyki akademickiej, a w szczególności na temat przykładów dobrej praktyki z zakresu nauczania i uczenia się na Uniwersytecie Jagiellońskim.